Komisiju za odbranu doktorata činili su prof. dr. Nedžad Grabus (predsjednik), prof. dr. Enes Karić (član) i prof. dr. Almir Fatić (mentor i član).
Bio je ovo poseban dan za našu Islamsku zajednicu, za akademsku zajednicu, Fakultet islamskih nauka, Katedru tefsira, Muftijstvo mostarsko i Karađoz-begovu medresu.
Odbrana doktorske disertacije hafize Lejle Boškailo bila je blagdan za nauku, istraživanje, izvrsnost i konekciju ovoga podneblja sa znanstvenim tokovima ostatka muslimanskog svijeta.
Hafizu Boškailo je kroz istraživanje od prijave teme i projekta, preko izrade i radne odbrane doktorske disertacije pa sve do ove javne odbrane, kao mentor, vodio prof. dr. Džemal Latić, koji je u međuvremenu penzionisan.
Lejla Boškailo je rođena 29. 4.1973. godine u Mostaru od oca Bećira i majke Fatime. U rodnom Mostaru 1988. godine, završila je osnovnu školu, a Gazi Husrev-begovu medresu 1994. godine.
Iste godine osvaja prvu nagradu na nivou Arapske Republike Egipat u takmičenju iz hadisa, a nagradu joj je lično uručio tadašnji predsjednik M. Hosni Mubarak. Na Univerzitetu Al-Azhar u Kairu, na Fakultetu arapsko-islamskih studija, Odsjek teologija, Smjer akaid i filozofija diplomirala je 1999 godine.
U Kairu (2001-2003) je radila kao profesor arapskog jezika, kiraeta i hadisa na Internacionalnom centru El-Alim. Na Otvorenom Američkom Univerzitetu u Kairu The American Open University (AOU) 2008., također na Odsjeku teologija, smjer akaid, stekla je zvanje magistra usuli-ddina. Tokom studija prevela je brojne knjiga s arapskog na bosanski jezik.
Hafiza Lejla Boškailo se bavi i slikarstvom od 2005. godine pod mentorstvom poznate egipatske slikarke dr. Nadia el Tatawy. Živjela je u Kairu sedamnaest godina aktivno se baveći islamskim naukama, slikarstvom, i menadžmentom likovne umjetnosti.
Godine 2011. vratila se u Mostar i zasnovala radni odnos u Karađoz-begovoj medresi. Iste godine od strane Fondacije za izdavaštvo biva nagrađena za autorsko djelo “Priče s Nila”.
Također, autorica je i knjiga “Ishrana u Kur’anu i hadisu” kao i brojnih naučnih radova. Učestvovala je na međunarodnim i domaćim naučnim skupovima i održala je mnoge autorske likovne izložbe.
Njena sadašnja radna ustanova je Karađoz-begova medresa.
(Z.A./Preporod.info)