Prikaz knjiga

Prikaz knjige Politički islam Tarika Kulenovića

Prikaz knjige Politički islam Tarika Kulenovića:

Knjiga Politički islam Tarika Kulenovića je izdana u Sarajevu, 2008. godine. Izdavač knjige je Izdavačka kuća “Svjetlost”.

Ovo djelo je sveobuhvatna analiza fenomena političkog islama, istražujući kako se islam u savremenom dobu koristi i tumači kao politička ideologija. Autor se fokusira na povijesne i savremene aspekte, dijahronijski i sinhronijski pristupajući tematici. Kroz knjigu se istražuju ključne ličnosti, pokreti i ideologije koji su oblikovali islamistički diskurs, uključujući imena poput Džemaluddina al-Afganija, Muhameda Abduhua, Hasana al-Banne, Sayyida Qutba i drugih.

Kulenović raspravlja o političkom islamu kao reakciji na zapadnu dominaciju, ali i kao pokušaju muslimanskih društava da se prilagode modernosti. Djelo detaljno razmatra ideološke sukobe unutar muslimanskih zemalja, gdje i vladajući establišment i opozicione islamističke grupe koriste islam kao osnovu svoje legitimnosti.

Autor također analizira kako globalizacija, amerikanizacija i svjetski konflikti oblikuju identitet muslimana, te kako se islamizam koristi za redefinisanje kolektivnog i individualnog identiteta muslimanskih zajednica. U knjizi se raspravlja o pojmovima identiteta, sukoba civilizacija, te uticaja postmodernizma na islamske zajednice.

Kulenovićov stil je jasan, analitičan i utemeljen na multidisciplinarnom pristupu, što čini knjigu relevantnim resursom za razumijevanje složenih odnosa između islama, politike i savremenog svijeta. Knjiga predstavlja vrijednu studiju za sve koji žele produbiti razumijevanje o islamu kao političkom fenomenu.

Sadržaj knjige Politički islam Tarika Kulenovića se fokusira na analizu političkog islama kroz različite povijesne, ideološke i političke aspekte. Evo pregleda ključnih dijelova:

  1. Uvod
    Autor uvodi čitatelja u globalni kontekst političkog islama, razmatrajući aktuelne političke sukobe, uključujući arapsko-izraelski sukob, američko-iranski odnosi, te ratove u Afganistanu i Iraku. Pitanje “Zašto islam postaje problem?” postavlja osnovnu premisu za daljnju analizu islamizma u savremenim društvima.
  2. Povijest političkog islama
    Kulenović analizira kako je politički islam nastao, posebno kroz reakciju muslimanskih društava na kolaps velikih muslimanskih carstava (kao što su Osmansko i Safavidsko carstvo), uspon Zapada, komunizam, te moderne izazove. On ukazuje na to kako je politički islam oblikovan u 19. i 20. stoljeću kao odgovor na zapadnu dominaciju i kolonijalizam.
  3. Savremeni politički islam
    Knjiga se bavi savremenim islamističkim pokretima i ideologijama, uključujući njihove utjecaje u muslimanskim i nemuslimanskim društvima. Analiziraju se ključni teoretičari i aktivisti političkog islama, poput al-Afganija, Abduha, Mawdudija, Qutba i drugih, koji su oblikovali političku filozofiju islama i nastojali implementirati šerijat kao temelj društvenog poretka.
  4. Islamizam kao reakcija na Zapad
    Autor istražuje kako je politički islam reakcija na zapadnu dominaciju u političkom, ekonomskom, kulturnom i vojnom smislu. Kulenović sugerira da islamizam nije reakcija na religiju Zapada, već odgovor na njegove političke i kulturne vrijednosti, koji je postao sve prisutniji od 20. stoljeća.
  5. Muslimanski identitet i politički islam
    Knjiga analizira kako islamizam postaje sve prisutniji u definiranju identiteta muslimanskih zajednica, kako u muslimanskim državama tako i među muslimanskim zajednicama u Evropi i na Zapadu. Islamizam se promatra ne samo kao politička ideologija, nego i kao oblik modernog muslimanskog identiteta koji je sve više izražen u političkoj i kulturnoj sferi.
  6. Islamizam i globalizacija
    Kulenović razmatra fenomen globalizacije, njegov utjecaj na muslimanske zajednice, te način na koji islamizam koristi globalne tokove u definiranju svog identiteta i politike. Posebna pažnja posvećuje se odnosima između američke dominacije i rastuće islamističke ideologije, uključujući fenomen amerikanizacije u muslimanskim društvima.
  7. Kritika političkog islama i njegovih ciljeva
    Autor diskutira kako islamizam, u svojoj borbi za političku moć, postavlja ciljeve koji su često u sukobu s modernim političkim sistemima i demokratskim vrijednostima. Kulenović se bavi pitanjem šta se događa kad se politički islam suoči s praktičnim izazovima upravljanja državama i realizacijom svojih proklamiranih ciljeva.
  8. Zaključak
    Kulenović zaključuje knjigu razmatranjem mogućnosti i izazova za politički islam u budućnosti, uz naglasak na mogućnosti pomirenja između muslimanskih tradicija i modernih političkih sistema. On također postavlja pitanje kako će se islamizam razvijati u kontekstu globalnih političkih promjena.

Knjiga predstavlja duboku analizu političkog islama, ne samo kroz teorijske okvire, nego i kroz konkretne političke i društvene promjene, s naglaskom na ulogu koju islamizam igra u savremenom političkom okruženju.

Recenzenti knjige Politički islam Tarika Kulenovića naglašavaju njen značaj kao jedne od najboljih studija o ovoj temi koja je nastala od jednog evropskog muslimana sa Balkana. Enes Karić, jedan od recenzenata, u svom uvodu ističe da je Kulenovićeva knjiga izvanredna i pohvaljuje autorov erudicijski pristup, koji omogućava analizu i sintezu komplicirane pojave modernog političkog islama. Karić smatra da Kulenović uspješno prati, opisuje, analizira i ocjenjuje islamističke pokrete, njihovu povijest i savremene oblike, te reakcije koje su proizvele na Zapadu i u muslimanskim društvima.

Prema recenzentima, knjiga je strukturirana na dvije osnovne dimenzije: povijesnu i savremenu, te je to djelo koje daje sažet i temeljit pregled nastanka političkog islama, utemeljen na ideološkim i društvenim projektima gdje se islam promatra kao politički resurs. Knjiga daje detaljne analize likova i pokreta koji su oblikovali politički islam, te istražuje kako zapadni utjecaj i globalizacija oblikuju moderne islamske političke pokrete.

Recenzenti također ističu da je autorova objektivnost neupitna, ali da je njegova osobna pripadnost islamu važan aspekt kroz koji on analizira politički islam. Kulenović se suočava s izazovima kako politički islam može funkcionirati u društvima koja teže modernizaciji, i kako ga razumjeti kao alternativu sekularnim i zapadnim političkim sustavima.

Karić također komentira da je knjiga vrijedna ne samo za akademsku zajednicu, nego i za sve one koji žele razumjeti dinamiku među zapadnim društvima i muslimanskim svijetom, te kako politički islam reagira na tekuće društvene i političke promjene.

Knjiga je, prema recenzijama, izvanredno napisana i od velikog značaja za daljnje diskusije o ulozi islama u savremenom političkom okruženju.

Priredio: E.B.