Medžlis KonjicMuftijstvo mostarsko

Iz štampe izašla knjiga “Putokazi i krikovi iz Hercegovine”

U izdanju Muftijstva mostarskog i Medžlisa Islamske zajednice Mostar iz štampe je izašla knjiga “Putokazi i krikovi iz Hercegovine” autora dr. Salem-ef. Dedovića, muftije mostarskog.

Ovo je njegova četvrta knjiga nakon što su dosad objavljene knjige Mostarski vakufi od 1931. do 2013. godineRiječ nade: hutbe, govori i intervjui, te knjiga Lakišića harem u centru Mostara: trajanje i otimanje u koautorstvu, koja je prevedena i na engleski jezik pod naslovom The Lakišića harem in the center of Mostar: history of a seized cemetery.

Sav autorski honorar od knjige “Putokazi i krikovi iz Hercegovine” i sav prihod od prodaje knjige u cjelosti je usmjeren u Fond za izgradnju Interkulturnog centra Mevlana na Lakišića vakufu u centru Mostara.

Sadržaj knjige situira se najvećim dijelom u vremenski okvir 2019-2024. godina, koji je bio iznimno buran i bremenit za Islamsku zajednicu i naš narod u Hercegovini i na Jugozapadu Bosne u vrtlogu borbe za dostojanstvo.

Ona se posebno ogledala i još uvijek se ogleda u istrajavanju za povrat lokaliteta Lakišića vakufa, harema u centru Mostara koji se od strane dominantne politike osvaja, prekraja i prisvaja, oduzimajući Islamskoj zajednici kao njegovom izvornom vlasniku i stvarnom titularu pravo da na preostalom, manjem neuzurpiranom dijelu, izgradi Interkulturni centar Mevlana kojim bi se sačuvala supstanca tog vakufa, ali osigurao i jedan novi most za spas multietničkog Mostara i time onemogućila svekolika hrvatsko-katolička dominacija nad Bošnjacima u Gradu gdje to nikada kroz njegovu višestoljetnu povijest nije bilo ostvarivo. U knjizi su dokumentovano prikazane i opstrukcije tokom adaptacije Tucakovića džamije u Rabranima u Neumu, kao i drugi izazovi s kojima se suočavaju Bošnjaci muslimani u ovim krajevima.

U knjizi se govori i o primjerima uspješne međureligijske saradnje i dijaloga na području Muftiluka mostarskog.

Iz recenzija:

… Pozamašan dio ove knjige posvećen je borbi za očuvanje Lakišića vakufa u središnjoj zoni grada Mostara, nakon što je sam autor pripremio vrlo dokumentiranu knjigu sa popratnim crtežima, mapama i skicama povijesnog razvoja ovog dijela grada na dva jezika, bosanskom i engleskom, vjerovatno životnom projektu samog muftije. Snaga i upornost kao i gradnja argumentacije o ovim pitanjima te uzurpaciji neotuđivog vakufa, zaklade, da se izrazimo jezikom ‘evropskih vrijednosti’, nešto je što impresionira. Godinama traje ova rovovska borba, a puzajući okrutni ataci ne jenjavaju sa hrvatske strane tako da će ova tema zadugo još biti u fokusu. (prof. dr. Fahira Fejzić-Čengić)

… Pred nama je još jedno autorsko ostvarenje muftije mostarskog, dr. Salema Dedovića, „Putokazi i krikovi iz Hercegovine“ koje bismo s obzirom na vremenski okvir koji obuhvata (2019-2024) i glavnu temu koju dotiče, mogli slobodno dopuniti podnaslovom: U sjenama Lakišića harema. Zapravo, posljednjih godina ovaj problem jedne bjesomučne pravno-političke sile i agresivne uzurpacije najbolje oslikava stanje i odnose u Mostaru, odnosno, pokušaje hrvatskih centara moći da svojevrsnim pravno-imovinskim nasiljem ostvare dominaciju u ovom dijelu naše domovine. (dr. sc. Mirnes Kovač)