Muftija mostarski Salem-ef. Dedović sedmog dana mubarek mjeseca ramazana posjetio je Medžlis Islamske zajednice Trebinje.
U sjedištu Medžlisa održao je sastanak s glavnim imamom hfz. Sadik-ef. Fazlagićem, predsjednikom Izvršnog odbora Medžlisa Miralemom Hadžimahovićem, članovima Izvršnog odbora i jednom grupom džematlija koji aktivno participiraju u radu Islamske zajednice.
Muftija je informisan da se ramazanske aktivnosti odvijaju prema ranije usvojenom planu aktivnosti, da je odziv džematlija, imajući u vidu da je ovo period kada džematlije još nisu pristigle iz dijaspore, ipak na solidnom nivou.
Ramazansku praksu i ove godine u Trebinju obavlja Omar Ortaš, student Fakulteta islamskih nauka u Sarajevu, inače rođeni Livnjak i svršenik mostarske Karađoz-begove medrese.
Sve džamije na području Medžlisa otvorene su za ramazanske ibadete, klanjanje određenog namaskog vakta i učenja Kur’ana časnog.
Muftija je na sastanku izrazio zadovoljstvo što je organizacija i vodstvo Medžlisa Trebinje na zavidnom nivou, ohrabrujući ih da nastave biti na raspolaganju i biti podrška našem narodu.
Članovi Islamske zajednice u Trebinju odlučni su da istrajavaju u življenju svoje vjere na svojim višestoljetnim ognjištima, a zahvalni muftiji koji u svim prilikama brine o muslimanima i njihovim potrebama na svakoj tačci razuđenog prostora Muftiluka mostarskog.
U hutbi koju je kazivao u čuvenoj džamiji Osman-paše Resulbegovića muftija je, između ostalog, govorio o ramazanskim blagodatima i o milosti Božijoj, ističući da joj se možemo nadati “preko zemaljskih puteva milosti koje mi pokrećemo i otvaramo, a oni su u našem lijepom ophođenju i empatiji prema drugima, u razumijevanju i podršci koju trebamo iskazati gdje god možemo i kad god nam se ukaže prilika”.
Govoreći o odgovornosti koju vjernici imaju, muftija je naglasio da “trebamo više zalaganja, rada, truda, čitanja, mudrosti, takta, odmjerenosti, i da valja raditi na izgradnji vjernosti i povjerenja!”
Nakon Trebinja muftija je posjetio i dzamiju Muje Kotezlije (Hafizovu džamiju) u Kotezima gdje je proučio Fatihu nad mezarom njenog prvog vakifa.
Džamija i zgrada mekteba u potpunosti su obnovljeni nakon što su bili više od 80 godina u ruševnom stanju. Otvaranje džamije bilo je zakazano za 5. oktobar, ali je odgođeno usljed vremenskih neprilika, tj. velikih poplava, odrona i bujica koje su pogodile sjever Hercegovine.
Planirano je da se otvaranje održi tokom predstojećeg ljetnog perioda, ako Bog da.
(Preporod.info)