Hutbe

Članstvo u Islamskoj zajednici čuva naše vrijednosti i identitet

Obaveza je muslimana da s vremena na vrijeme sagledava i procjenjuje svoj doprinos zajednici kojoj pripada. Poslanik Muhammed, a. s., je upozorio da onaj ko se ne brine za opće stvari muslimana i ne pripada zajednici vjernika. Odgovoran musliman pokušava procijeniti izazove budućnosti.  „O vi koji vjerujete, bojte se Allaha i neka svako od vas pogleda šta je za sutra pripremio. I Allaha se bojte! Allah je, doista, obaviješten o onome što radite!“ (El-Hašr:18)

U sagledavanju našeg doprinosa zajednici pođimo od jednog neizbježnog pitanja: Jesmo li članovi Islamske zajednice? Ako je odgovor negativan, nužno je, prije bilo kakvog pokušaja opravdanja i izgovora, jasno naglasiti: Aktivno članstvo u Islamskoj zajednici za svakog punoljetnog muslimana i muslimanku se podrazumijeva. Ono se ne propituje i ne problematizira.

Biti član Zajednice koja više od jednog stoljeća okuplja muslimane u jedinstvenu  i na temeljima islamskih izvora moderno organiziranu i funkcionalno uređenu zajednicu muslimana za nas je istodobno i čast i odgovornost. Islamska zajednica je temeljna institucija Bošnjaka muslimana, a po svojoj definiciji institucija prethodi i nadživljava svakog pojedinca. Pojedinci u zajednici prepoznaju  normativni i vrijednosni model svog ponašanja kao i oznaku svoje uloge u skupini. Islamska zajednica u Bosni i Hercegovini je po svojoj strukturi i načinu organiziranja  jedinstvena zajednica muslimana u svijetu. Ona odražava komplementarno zajedništvo svih njenih članova i predstavnika u organima zajednice  koji zajedno učestvuju u bitnim pitanjima vjere i vjerskog organiziranja.

Draga braćo,

Učlanjenjem u Islamsku zajednicu i aktivnim učešćem u radu naših džemata moguće je prevazići dva savremena globalna izazova koji kao nepremostiva prepreka stoje na putu očuvanja svake zajednice, pa tako i zajednice muslimana.

Prvi izazov je naglašena i sveprisutna pojava i manifestiranje individualističkog duhovnog identiteta. Pobornici individualističkog duhovnog identiteta osobno vjeruju u Boga, ali ne osjećaju potrebu i ne prepoznaju važnost da budu i formalni članovi Zajednice. Oni se ne učlanjuju u Islamsku zajednicu, materijalno ne pomažu njeno funkcioniranje i taj čin općenito smatraju nevažnim. Taj fenomen se naziva – vjerovanje bez pripadanja. Muslimani koji zagovaraju individualistički duhovni identitet smatraju da su hramovi institucionalnih zajednica za njih preuski. Iako obavljaju tjelesne ibadete, u džematu, druge vrste materijalnih ibadeta kao što su zekat i sadekatu-l-fitr nerijetko po vlastitoj procjeni izvršavaju izvan matične zajednice. Oni se istinski ne identifikuju sa zajednicom kojoj prirodno pripadaju i ne doživljavaju je kao svoju Zajednicu u punom smislu te riječi.

Riječ je dakle o duhovnom životu pojedinaca koji zadržava distancu prema institucionalnom redu i poštovanju autoriteta zvanične Zajednice. Individualistički duhovni identitet vodi pojedinca ili pojedince u izolaciju i vaninstitucionalno organiziranje i djelovanje

Drugi izazov je pojava kolektivističkog duhovnog  identiteta. Pristalice ovog identiteta formalni su članovi Islamske zajednice, ali oni osobno ne praktikuju islamske obrede. Taj fenomen se naziva – pripadanje bez vjerovanja. Osobno vjerovanje je važno jer omogućava duhovni razvoj i moralni preporod. Pojedinac je nosilac čina vjere i povjerenja. Čin vjere je čin ljudske osobe. Kolektivizam onemogućava osobnu vjeru, jer onemogućava individualnu slobodu iz koje vjera nastaje.

Draga braćo

Važno je podsjetiti: Članstvo u Islamskoj zajednici nije samo formalni čin plaćanja materijalnog mjesečnog iznosa već bitan pokazatelj naše institucionalne svijesti i osjećaja pripadnosti džematu.

Članstvom u zajednici održavaju se i čuvaju svi naši džemati i vjerski život. Pomažemo rad naših mekteba, medresa, fakulteta. Istovremeno, kao članovi Islamske zajednice organizirano učestvujemo u humanitarnim i karitativnim aktivnostima. Kategorijama lica sa socijalnim potrebama, bolesnima i nemoćnima, đacima i studentima Zajednica mora organizirano priteći u pomoć.

Članstvo u Islamskoj zajednici nas obavezuje da budemo duhovno zreli, društveno angažirani i socijalno osjetljivi. To znači da kao članovi Islamske zajednice neposredno sudjelujemo kako u solidarnosti sa nevoljncima tako i u misiji upućivanja na dobro i odvraćanja od zla. Zajednica čiji članovi gaje osjećaj za pravdu i promiču dobročinstvo bit će prosperitetna i blagoslovljena. Neka nam zato uvijek bude inspiracija Muhammed, a.s., koji nas je učio da ne smijemo biti indiferentni prema komšiji i ostaviti ga makar jednu noć gladnog.

Biti član Islamske zajednice znači biti svjestan da musliman uvijek stoji na dvije noge, u ravnoteži pojedinačnog i kolektivnog duhovnog identiteta – osobnog vjerovanja i svjedočenja vjere i kolektivnog udruživanja i međusobnog pomaganja.

Zbog svega kazanog, onima koji, iz bilo kojeg razloga, još nisu postali članovi Islamske zajednice, poručujemo da učlanjenjem u Islamsku zajednicu i formalno postaju svjesni i odgovorni sudionici u zajedničkom i općem dobru. Molimo Svemogućeg Boga da našu zajednicu učini čvrstom i postojanom. Bože opaspi milošću sve članove i pripadnike naše zajednice koji se pomažu u dobru i dobročinstvu. Spasi nas i sačuvaj džehennemske kazne i pomozi nas protiv naroda koji Istinu poriče, a nasilje, smutnju i nered na Zemlji čini.

Amin